Váš prohlížeč není podporovaný - stránky se nemusí zobrazit správně. Použijte podporovaný prohlížeč.
 

core-foto 

Corvův přírodovědný kabinet 29 - Dlouhososka velká a včely

6 fotek minulou sobotu - zobrazení
Mám malý fotografický sen - perfektně nafotit dlouhososky a dlouhozobky. Hmyz, který vyniká fantastickými leteckými schopnostmi; dokáže například zastavit ve vzduchu a výrazně dlouhým sosáčkem baštit nektar. Dlouhososky velké (Bombylius major) mají tělo ve tvaru trojúhelníku, jsou výrazně chlupaté (jako by byly "medvítkovitě plyšové") a mají pouze jeden pár křídel, kterým kmitají obrovskou rychlostí - podobně jako kolibříci. Na zahradě, především z jara (březen - květen) si jejich vířivý let určitě nespletete. O co rychleji létají a kosmickou rychlostí opylují jeden květ za druhým, tím hůře se fotí. Včera jsem si na ně počíhal a zkusil pár snímků pořídit. Výsledek je daleko za mými představami, ale aspoň si dlouhososky mohu zatím nastudovat. Však ono na ně dojde!

Při té příležitosti jsem vyfotil i včelu medonosnou (Apis mellifera) a (pro mě) zajímavější samotářský druh včely - Čalounici bělonohou (Megachile lagopoda). Ta je od "klasické" včely ihned rozpoznatelná výrazným ochlupením a především tím, že pyl jí neulpívá na třetím páru noh jako jiným včelám, ale pylový aparát mají na spodní straně zadečku. Jde tedy o včely břichosběrné (Gastrolegae). Sameček (teritoriální povahy) má výrazně rozšířené a ochlupené přední nohy, čímž si tyto samotáře nespletete.

A ještě jedna zajímavost související jak s dlouhososkami, tak včelami. Dlouhososky do prvních jarních květů kladou vajíčka. Vylíhlé larvy se přichytí na drobné včely, které navštíví květ a vniknou takto do jejich hnízda. Zde se larvy dlouhososky živí nejen pracně nasbíraným pylem, ale později taktéž včelími larvami. Přes roztomilý vzhled a obdivuhodné letecké schopnosti, jde vlastně o parazitickou, dvoukřídlou (diptera) mouchu, která škodí včelám. Taková je příroda.

Foto © 2018 Jaroslav Burda

Vytvořte ze svých alb pexeso

Ideální jako dárek nebo jen tak pro sebe na památku.
Levně, rychle, jednoduše.


Komentáře

nebo přihlásit Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Komentáře

nebo přihlásit
Komentář lze odeslat klávesovou zkratkou shift + enter

Rajce.net je největší česká sociální síť
zaměřená na sdílení fotografií a videí.

Nabízí neomezený prostor zdarma, snadnou a rychlou výrobu fotoknih i jiných fotoproduktů.